Skip to content

50 Redhook Bay DrToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block4.271
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$149,800
83%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,335+3.9%
2024$4,171+4.1%
2023$4,008+0.0%
2022$4,008+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16987, Page 1176Recorded1/4/2018

Property Sale

Sale
$102,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16920, Page 1511Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10230, Page 1366

Property Built

Built

Year Built: 1985