Skip to content

9 Redhook Bay DrToms River, NJ 08757

Built 1985
Other Exempt

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block4.272
Lot103
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$90,800
75%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$2,693+2.9%
2021$2,618+0.3%
2020$2,609+3.8%
2019$2,513+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
Sq Ft1,232DeedBook 17844, Page 1532Recorded4/3/2020

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 15952, Page 1655Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 11808, Page 1595

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 4897, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1985