Skip to content

7 Point Blanche CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 8, 2024

Property Information

Block4.272
Lot110
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$94,900
76%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,011+3.9%
2024$2,898+4.1%
2023$2,784+0.0%
2022$2,784+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,232DeedBook 19666, Page 424Recorded4/25/2024

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4939, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1985