Skip to content

128 Santiago DrToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block4.272
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,315
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$132,500
82%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,918+3.9%
2024$3,770+4.1%
2023$3,622+7.4%
2022$3,372+53.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,315DeedBook 17973, Page 138Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,315DeedBook 17818, Page 328Recorded3/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 1985