Skip to content

67 Redhook Bay DrToms River, NJ 08757

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block4.272
Lot142
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$93,300
76%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,973+3.9%
2024$2,861+4.1%
2023$2,748+0.0%
2022$2,748+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,364DeedBook 19881, Page 258Recorded12/19/2024

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,364DeedBook 19536, Page 52Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12055, Page 520

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 10121, Page 1778

Property Built

Built

Year Built: 1985