Skip to content

5 Freeport CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block4.272
Lot163
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$100,500
77%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,146+3.9%
2024$3,028+4.1%
2023$2,909+0.0%
2022$2,909+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 10482, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1985