Skip to content

17 Freeport CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$204,900
Last Sale Date
Jul 24, 2017

Property Information

Block4.272
Lot168
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$92,400
75%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,951+26.1%
2024$2,340+5.0%
2023$2,228-10.1%
2022$2,478+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$204,900

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16864, Page 1011Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 15766, Page 330Recorded3/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1985