Skip to content

23 Freeport CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2012

Property Information

Block4.272
Lot171
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,000
76%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,764+4.3%
2024$2,650+4.5%
2023$2,536+0.0%
2022$2,536+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5599, Page 342

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4648, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1985