Skip to content

67 Freeport BlvdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
May 1, 2018

Property Information

Block4.272
Lot184
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$146,400
83%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,253+3.9%
2024$4,092+4.1%
2023$3,932+0.0%
2022$3,932+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 17106, Page 99Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 16897, Page 683Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5138, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1985