Skip to content

96 Orlando BlvdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block4.272
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,340
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
21%
Improvement Value:$144,400
79%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,386+3.9%
2024$4,220+41.5%
2023$2,982+0.0%
2022$2,982+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,340DeedBook 19490, Page 1786Recorded9/20/2023

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,364DeedBook 19382, Page 1269Recorded5/18/2023

Property Sale

Sale
$129,500

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 16395, Page 972Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 13743, Page 1449

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4796, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1985