Skip to content

100 Orlando BlvdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2023

Property Information

Block4.272
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,161
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
30%
Improvement Value:$86,500
70%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,990+3.9%
2024$2,877+4.1%
2023$2,764+9.9%
2022$2,514+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 10075, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1985