Skip to content

104 Orlando BlvdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block4.272
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
27%
Improvement Value:$102,900
73%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,346+3.9%
2024$3,220+9.4%
2023$2,945+9.3%
2022$2,695+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,232DeedBook 17805, Page 632Recorded2/28/2020

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 10855, Page 1882

Property Built

Built

Year Built: 1985