Skip to content

18 Sabinas StToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block4.272
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
28%
Improvement Value:$94,400
72%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,180+3.9%
2024$3,060+4.1%
2023$2,940+0.0%
2022$2,940+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 15522, Page 576

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 15362, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1985