Skip to content

118 Santiago DrToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 10, 2009

Property Information

Block4.272
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$94,900
76%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761+4.3%
2024$2,648+4.5%
2023$2,534+0.0%
2022$2,534-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 14375, Page 1740

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5392, Page 868

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5183, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1985