Skip to content

10 St Francois CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block4.272
Lot94
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$105,500
78%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,267+3.9%
2024$3,144+4.1%
2023$3,020+0.0%
2022$3,020+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17986, Page 1184Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 15776, Page 557Recorded4/3/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 15041, Page 1591

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 12294, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1985