Skip to content

122 San Carlos StToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Sep 18, 2014

Property Information

Block4.276
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$90,000
75%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,893+3.9%
2024$2,784+4.1%
2023$2,675+0.0%
2022$2,675+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 15903, Page 1098Recorded9/26/2014

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4798, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1986