Skip to content

4 Olstins CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block4.276
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$155,600
84%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,475+3.9%
2024$4,306+4.1%
2023$4,137+67.4%
2022$2,472+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,328DeedBook 18624, Page 119Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 18038, Page 259Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 11423, Page 1062

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5111, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1985