Skip to content

15 Wakan CtToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block4.277
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$120,400
80%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,626+3.9%
2024$3,489+4.1%
2023$3,352+29.0%
2022$2,599+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 18019, Page 953Recorded8/21/2020

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 10042, Page 1117

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4948, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1986