Skip to content

1 Albonito DrToms River, NJ 08757

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block4.278
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,000
76%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,014+3.9%
2024$2,900+4.1%
2023$2,786+0.0%
2022$2,786+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,328DeedBook 20230, Page 1316Recorded12/18/2025

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5704, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1986