Skip to content

137 San Carlos StToms River, NJ 08757

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block4.279
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$161,700
84%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$3,997+58.4%
2021$2,522+0.3%
2020$2,514+3.8%
2019$2,421+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900
Sq Ft1,232DeedBook 18157, Page 241Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$123,000
Sq Ft1,232DeedBook 17779, Page 1026Recorded2/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1986