Skip to content

206 Orlando BlvdToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block4.279
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$106,300
78%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,036+4.3%
2024$2,912+4.4%
2023$2,788+0.0%
2022$2,788+3.1%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 16201, Page 1715Recorded9/30/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 15242, Page 1666

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 14707, Page 1538

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5121, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1986