Skip to content

5 Jobson CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$143,100
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block4.281
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,100
76%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,016+3.9%
2024$2,902+4.1%
2023$2,788+0.0%
2022$2,788+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$143,100

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 16612, Page 598Recorded12/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1985