Skip to content

19 Pulaski BlvdToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block4.281
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$161,900
84%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,627+3.9%
2024$4,452+4.1%
2023$4,277-0.0%
2022$4,277+60.0%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
Sq Ft1,232DeedBook 17655, Page 1159Recorded10/24/2019

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 17388, Page 55Recorded2/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1986