Skip to content

59 Pulaski BlvdToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block4.283
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$89,900
75%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,891+3.9%
2024$2,782+4.1%
2023$2,673+10.3%
2022$2,423+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 18067, Page 771Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 12245, Page 1000

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4793, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1986