Skip to content

8 Maison WayToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block4.283
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$88,400
75%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,855+3.9%
2024$2,747+4.1%
2023$2,639+23.4%
2022$2,139+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 18069, Page 390Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook 11668, Page 1508

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5447, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1986