Skip to content

22 Santiago Dr WestToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block4.284
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$100,500
77%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,146+3.9%
2024$3,028+4.1%
2023$2,909+5.1%
2022$2,768+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,328DeedBook 18392, Page 359Recorded3/29/2021

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 16484, Page 696Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 15784, Page 1523Recorded4/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1986