Skip to content

7 Sophia CtToms River, NJ 08757

Built 1990

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Jun 20, 2002

Property Information

Block4.284
Lot124
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
19%
Improvement Value:$127,400
81%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,545+4.2%
2024$3,402+4.4%
2023$3,258+0.0%
2022$3,258+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 10919, Page 1841

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook 4886, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1990