Skip to content

16 Prado CtToms River, NJ 08757

Built 1993

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block4.284
Lot146
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,509
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
19%
Improvement Value:$124,000
81%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,463+4.2%
2024$3,323+4.4%
2023$3,183+0.0%
2022$3,183+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 15410, Page 562Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5307, Page 28

Property Sale

Sale
$134,400
DeedBook 5042, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1993