Skip to content

38 Carmacks WayToms River, NJ 08757

Built 1994

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 8, 2013

Property Information

Block4.284
Lot152
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,502
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$121,000
80%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,391+4.2%
2024$3,253+4.4%
2023$3,116+0.0%
2022$3,116+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 15502, Page 1278

Property Sale

Sale
$125,400
DeedBook 5135, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1994