Skip to content

58 Paradise BlvdToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 24, 2016

Property Information

Block4.284
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,601
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
21%
Improvement Value:$114,000
79%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,972+4.6%
2024$2,841+4.8%
2023$2,710+0.0%
2022$2,710+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 16394, Page 401Recorded5/17/2016

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 16394, Page 401

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,601DeedBook 16199, Page 1224Recorded9/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1988