Skip to content

98 Paradise BlvdToms River, NJ 08757

Built 1989

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 13, 2004

Property Information

Block4.284
Lot84
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,601
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$106,300
78%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,786-4.3%
2024$2,912+4.4%
2023$2,788+0.0%
2022$2,788+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12206, Page 1983

Property Sale

Sale
$119,490
DeedBook 4779, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1989