Skip to content

118 Paradise BlvdToms River, NJ 08757

Built 1989

Last Sale Price
$299,999
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block4.284
Lot94
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,100
76%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,016+3.9%
2024$2,902+14.3%
2023$2,538+0.0%
2022$2,538+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,999
Sq Ft1,328DeedBook 19154, Page 303Recorded9/2/2022

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 13679, Page 1596

Property Sale

Sale
$108,300
DeedBook 4784, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1989