Skip to content

65 Paradise BlvdToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block4.285
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
15%
Improvement Value:$169,900
85%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,820+3.9%
2024$4,638+4.1%
2023$4,456+0.0%
2022$4,456+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$296,000
Sq Ft1,440DeedBook 17534, Page 1561Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17257, Page 1938Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4718, Page 189

Property Sale

Sale
$110,690
DeedBook 4663, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1988