Skip to content

50 Santo Domingo DrToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block4.285
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,824
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$137,100
82%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,779+4.2%
2024$3,627-2.6%
2023$3,725+33.2%
2022$2,797+3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 18450, Page 1273Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 16797, Page 1196Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5547, Page 842

Property Sale

Sale
$113,990
DeedBook 4652, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1988