Skip to content

14 Madera CtToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$241,500
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block4.285
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$146,400
83%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,253+3.9%
2024$4,092+4.1%
2023$3,932+0.0%
2022$3,932+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$241,500

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17275, Page 270Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16930, Page 447Recorded11/8/2017

Property Sale

Sale
$117,990
DeedBook 4722, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1988