Skip to content

11 Madera CtToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block4.285
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
18%
Improvement Value:$172,000
82%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,051+9.6%
2024$4,610+70.8%
2023$2,699+0.0%
2022$2,699+3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,440DeedBook 19449, Page 1956Recorded8/3/2023

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,440DeedBook 19261, Page 1641Recorded12/28/2022

Property Sale

Sale
$123,900
DeedBook 5096, Page 205

Property Sale

Sale
$112,490
DeedBook 4646, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1988