Skip to content

1 Madera CtToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block4.285
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
29%
Improvement Value:$91,800
71%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,117+3.9%
2024$3,000+4.1%
2023$2,882+0.0%
2022$2,882+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14707, Page 808

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 10517, Page 1320

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4908, Page 786

Property Sale

Sale
$98,990
DeedBook 4767, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1988