Skip to content

12 Manitoba CtToms River, NJ 08757

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2025

Property Information

Block4.286
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,601
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
14%
Improvement Value:$184,700
86%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,176+3.9%
2024$4,981+10.8%
2023$4,496+51.8%
2022$2,962+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,601DeedBook 18605, Page 1503Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,601DeedBook 18445, Page 788Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$109,990
DeedBook 4696, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1988