Skip to content

4 Pulaski BlvdToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 4, 2020

Property Information

Block4.289
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$146,600
83%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,258+3.9%
2024$4,097+4.1%
2023$3,936+0.0%
2022$3,936+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,232DeedBook 17888, Page 640Recorded5/14/2020

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 17448, Page 26Recorded4/23/2019

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16124, Page 1919Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 10605, Page 79

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 5542, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1986