Skip to content

97 Paradise BlvdToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 4, 2015

Property Information

Block4.291
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,601
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$108,700
78%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,344+3.9%
2024$3,218+4.1%
2023$3,092+0.0%
2022$3,092+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,601DeedBook 16125, Page 1985Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,601DeedBook 16015, Page 1449Recorded2/26/2015

Property Sale

Sale
$108,990
DeedBook 4709, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1988