Skip to content

137 Paradise BlvdToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 27, 2006

Property Information

Block4.291
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,601
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$106,400
78%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,289+12.9%
2024$2,914+4.4%
2023$2,790+0.0%
2022$2,790+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13283, Page 868

Property Sale

Sale
$109,490
DeedBook 4754, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1988