Skip to content

30 Oranjestad StToms River, NJ 08757

Built 1972

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Sep 18, 2014

Property Information

Block4.32
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,126
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
30%
Improvement Value:$68,900
70%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,384+3.9%
2024$2,294+4.1%
2023$2,204+0.0%
2022$2,204+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 15904, Page 578Recorded9/29/2014

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 12694, Page 1200

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 11882, Page 718

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4627, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1972