Skip to content

395 Seabrook AveBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block427
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,760
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
43%
Improvement Value:$137,700
57%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,871+3.9%
2024$5,649+4.1%
2023$5,428+0.0%
2022$5,428+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 18105, Page 989Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 16662, Page 1752Recorded2/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$110,900
DeedBook 10355, Page 1358

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 5766, Page 138