Skip to content

308 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1998

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Mar 18, 1997

Property Information

Block472
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,703
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
36%
Improvement Value:$174,300
64%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,580+3.9%
2024$6,331+4.1%
2023$6,083+0.0%
2022$6,083+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 5457, Page 65