Skip to content

342 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1987

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block474
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,309
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
44%
Improvement Value:$123,900
56%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,364+3.9%
2024$5,162+4.1%
2023$4,960+0.0%
2022$4,960+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,309DeedBook 16164, Page 165Recorded8/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 14827, Page 1902

Property Sale

SaleMulti
$257,000
DeedBook 13552, Page 1511

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 10253, Page 676

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 4808, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1987