Skip to content

330 Hayes AveBayville, NJ 08721

Built 2005

Last Sale Price
$51,100
Last Sale Date
Nov 4, 2002

Property Information

Block481
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,072
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
32%
Improvement Value:$207,400
68%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,378+3.9%
2024$7,099+4.1%
2023$6,821+3.7%
2022$6,576+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$51,100
DeedBook 11093, Page 383