Skip to content

343 Coolidge AveBayville, NJ 08721

Built 1930

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 5, 2011

Property Information

Block482
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,796
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
35%
Improvement Value:$169,000
65%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,281+3.9%
2024$6,044+4.1%
2023$5,807+10.3%
2022$5,263+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14995, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1930