Skip to content

287 Manhattan AveBayville, NJ 08721

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2002

Property Information

Block482
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,336
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
41%
Improvement Value:$147,500
59%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,028+3.9%
2024$5,800+4.1%
2023$5,573+0.0%
2022$5,573+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983