Skip to content

383 Coolidge AveBayville, NJ 08721

Built 1976

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Feb 15, 2011

Property Information

Block484
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,221
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
49%
Improvement Value:$110,100
51%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,205+3.9%
2024$5,009+4.1%
2023$4,812+0.0%
2022$4,812+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$222,500
DeedBook 14832, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 5761, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1976