Skip to content

320 Coolidge AveBayville, NJ 08721

Built 1983

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 28, 2003

Property Information

Block489
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,104
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
51%
Improvement Value:$94,000
49%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,644+3.9%
2024$4,468+4.1%
2023$4,293+0.0%
2022$4,293+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 11518, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1983